E-imza Yenileme
29 Ocak 2024


 E-Imza süreleri bilgisayarlada kurulu olan AKİS Kart İzleme Aracı programı ile kontrol edilerek süresi dolmasına 3 ay kalan E-İmzaların süresinin yenilenmesi için https://portal.kamusm.gov.tr/bp/ws.go  link tıklanarak başvuru formu doldurulup halen kullanmış olduğu Elektronik İmzaları ile (E-imza) imzalayarak form doldurma işlemi tamamlanmış olacaktır. Başvuruyu E-İmzalı Başvuru Yöntemi ile yapmak istediğimizde Yönetem 1 tıklanır.


Yöntem 1 tıklandıktan sonra aşağıdaki resimdeki ekran gelir.Gelen ekran da adres çubuğundaki adrese tıklanılarak Enter tuşuna basılır.
ekran2.jpg
Enter tuşuna basıldığında aşağıdaki ekran gelir.Ekrandaki gibi kilitli anaktar görüldüğünde Denetim Masasında bulunan Java programı açılır.Java Programında Securty (Güvenlik) sekmesi tıklanır. Açılan sayfada   Edit Site List düğmesi tıkanır. Belirtilen adres kısmı Add düğmesi tıklanılarak https://portal.kamusm.gov.tr adresi eklenmelidir. Ok düğmesi ile sayfadan çıkış yapılır.
ekran3.jpg


bu işlemler yapıldıktan sonra aşağıdaki penceredeki sayfada sayfa yenileme işlemi yapılmalıdır.( Enter tuşuna ya da F5 tuşuna basınız.)

ekran2.jpg
Bu sayfadan sonra imzalama ekranı çıkar ve imzalama işlemini yapabilirsiniz.

Yöntem 1 ile yapılan işlemden sonra Islak imzalı form gönderilmesine gerek kalmayacaktır. Elektronik imza ile imzalanan formlar otomatik olarak Kamu Sertifikasyon Merkezine il yetkilisi onayladıktan sonra Elektronik İmza işlemleri , Kamu SM tarafından yeni elektronik imza üretilerek başvuru formunda belirtiğiniz adrese gönderilecektir.

 Başvuru Formunun Elektronik İmza ile (E-İmza) imzalanmaması durumunda süreç uzamakta ve E-İmzanın süresinin yenilenmesi yaklaşık 2 ay sürmektedir.Islak imza ile imzalanan başvuru formunu kurum yetkilisine göndermeniz gerekmektedir.Kurum yetkilisine gelen başvuru formunun üst yazı ile Kamu SM sertifikasyon kurumuna posta ile gönderilmesi gerekiyor. Bu nedenle Elektronik imza ile başvuru formunun imzalanması önem arz etmektedir. Süreci kısaltmaktadır.

İlgili kişilere önemle duyurulur.


NOT 1 : Aile Hekimleri yenileme süresine göre Defterdarlık Muh.Müd. (TR310001002338000010006413) (ZİRAAT BANKASI CEBELİBEREKET ŞUBESİ) Kamu SM İnternet sayfasından güncel fiyatlar öğrenilerek para yatırmaları gerekmektedir.

NOT 2 : Telefonunuza SMS geldiğinde E-İmza Başvuru Formunu doldurabilirsiniz. Hiçbir hak kaybı oluşmamaktadır. Eski kullandığınız elektronik imza bitim süresine kadar kullanıp yeni gelen elektronik imza kartını eski kartın bitim tarihinden itibaren kullanılmaya başlanacaktır.
NOT 3  : Tüm işlemler İnternet Explorer' den yapılmalıdır. 
NOT 4  : Yatırılan Makbuzlarınızı osmaniye@saglik.gov.tr adresine mail yoluyla gönderebilirsiniz.